neděle 3. března 2013

(Recenze) Hunger Games - Aréna smrti


Orig. název: Hunger Games
Autor: Suzanne Collins
Rok vydání v ČR: 2010 
Počet stran: 328
Knižní série: Hunger Games
Díl: první
Žánr: dystopie, scifi
Nakladatel: FRAGMENT

Vítězství znamená slávu a bohatství. Prohra znamená jistou smrt. Hunger games začínají…
V troskách bývalé Severní Ameriky se rozkládá země Panem s nablýskaným hlavním městem Kapitolem a dvanácti okolními kraji. Kapitol jim vládne krutou a tvrdou rukou. Poslušnost si udržuje kláním Hunger games – zvrácenou televizní reality show, ve které každoročně jedna dívka a jeden chlapec z každého kraje nedobrovolně bojují o život. Šestnáctiletá Katniss chce zachránit svou sestru, která byla vylosována, a nabídne svou účast dobrovolně. Do hry o přežití se přidávají i lidskost a láska… Dokáže přežít v divočině, když se všichni snaží o to, aby nespatřila další úsvit?

Osobní názor
Knižní série Hunger Games patří k nejoblíbenějším a nejznámějším sériím pro mládež všech dob. Kniha naprosto pohltí a vy o ní přemýšlíte ještě dlouho po dočtení a hned sháníte druhý díl. Jak tato kniha vůbec vznikla, autorka přepínala mezi reality show a válečným dokumentem, tehdy se jí v hlavě zrodil nápad na Hunger Games.
Mě samotnou kniha naprosto uchvátila už od první strana a s nedočkavostí jsem otáčela stránky, abych se dozvěděla co bude dál. S tím jak kniha pokračovala jsem byla nadmíru spokojena a hlavní hrdince jsem za všech okolností držela pěsti. Kniha má dnes už také filmové zpracování.

Postavy                       
Katniss - hlavní hrdinka, šestnáctiletá dívka, které zemřel v jedenácti letech otec a ona se musela postarat o svou sestru a matku, která propadla depresi. Musela rychle dospět, aby se měl kdo postarat o rodinu a když vylosovali její sestru, radši se nabídla sama, než aby ji vystavila nebezpečí. Umí perfektně zacházet s lukem a lovit zvířata.

Peeta - syn pekaře, který se dostal do arény stejně jako Katniss, které kdysi zachránil život. Jak se později ukáže je do ní zamilovaný až po uši. Jeho předností je maskování.

Haymitch - jediný výherce 12. kraje, který je pořád opilý a někdo takový má dělat trenéra, chudák Katniss a Peeta. Jakkoliv je kniha vážná, Haymitch je zde od toho aby čtenáře pobavil, sice to ze začátku vypadá, že jako trenér bude na nic, není to pravda a v aréně Katniss mnohdy pomůže.


Připomínky
Nejvíc na celé knize mi vadil překlad některých jmen, Třpytka, Hurikán.... Děkuji nechci. Kromě počešťování  jmen mi na knize nic moc nevadilo a byla jsem celkově velmi spokojená.

Hodnocení
Celkově bych tomuto strhujícímu, akčnímu a také lehce romantickému příběhu dala 4 hvězdičky a už se těším na další díl, který mě doufám nadchne alespoň jako tento.

2 komentáře:

 1. Tvoje první recenze se ti moc povedla! :)
  Přeju hodně štěstí při dalším bloggování a recenzování :)
  Určitě se sem ráda vrátím! Ještě něco, mohla by sis na blog dát pravidelné čtenáře? :) Moc ráda bych tě odebírala,abych viděla všechny tvé aktuality! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc děkuji :)
   Pravidelné čtenáře jsem si právě dala na blog....

   Vymazat